Legioniści Mistrzami Polski! Żeglarska Legia druga w PEŻ ... Mistrzostwo Polski mamy we k...

AKTUALNOŚCI

2020-03-03 13:24

Zofia Klepacka zwyciężyła kwalifikacje do Tokio 2020!

Zofia Klepacka zwyciężyła krajowe eliminacje do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020.

Zofia Klepacka zwyciężyła krajowe eliminacje do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. To był bardzo intensywny okres, pełen wyzwań nie tylko żeglarskich. Na zakończonych w australijskim Sorrento (nieopodal Melbourne) naszej legionistce nie udało się zdobyć medalu, lecz siódmym miejscem udowodniła przynależność do ścisłej światowej czołówki.


W czołowej dziesiątce uplasowało się czworo Polaków. Wśród mężczyzn najlepiej w tym punktowanym okresie spisał się olimpijczyk z Rio de Janeiro 2016 Piotr Myszka. 

 

Zdobycie największej liczby punktów w kwalifikacjach krajowych nie przesądza jednak kwestii przyznania statusu olimpijczyka w Tokio 2020. Wyjaśnia to dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Dominik Życki: - Na chwilę obecną nie wiadomo jednak, kto będzie reprezentował Polskę w klasie RS:X, bo tę decyzję podejmie Zespół Decyzyjny. Osobiście, na miejscu naszych reprezentantów poczekałbym z tą triumfalną radością, bo jeszcze absolutnie nic nie jest rozstrzygnięte. Przyjmując zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, które zawodnicy przecież doskonale znają, wzorowaliśmy się na federacjach państw bardzo mocno rozwiniętych żeglarsko. Także nasze doświadczenia z poprzednich Igrzysk są takie, że zbyt wcześnie wyłoniona reprezentacja, nie zawsze była maksymalnie przygotowana na igrzyska. Dlatego podjęliśmy decyzję, że nominacje olimpijskie będziemy ogłaszać jak najpóźniej, a decydujący będzie cały szereg czynników, w tym oczywiście ten najważniejszy, jakim jest wewnętrzna klasyfikacja punktowa - stwierdził dyrektor Życki.

 

 

 

Zofia Klepacka to wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy. Mistrzynią globu była w 2007 roku przed igrzyskami Pekin 2008. Czempionat Starego Kontynentu wygrywała trzykrotnie. Najważniejszym trofeum legionistki jest brązowy medal olimpijski wywalczony u wybrzeży Weymouth na igrzyskach Londyn 2012. Cztery lata później przegrała jednak wewnętrzne kwalifikacje punktowe, a ponieważ Polski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski nie ubezpieczyły się "od nieszczęśliwych" wypadków, nie mogli zmienić systemu w trakcie jego trwania. Kwalifikacje w 2016 roku skończyły się pół roku przed startem w Rio. Okazało się, że zawodniczka która wtedy zdobyła paszport olimpijski długo chorowała, a po powrocie na wodę kontuzjowała sobie kolano... Dlatego w tej olimpiadzie wprowadzono właśnie furtkę w postaci komisji, która zatwierdzi ostateczny skład. Zgodnie z regulaminem Zespół Decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego ma czas do 30 czerwca na wskazanie ostatecznej reprezentacji olimpijskiej, a zgodnie ze słowami dyrektora sportowego klasyfikacja punktowa będzie najważniejszym z czynników przy jej powołaniu.

MULTIMEDIA
LOKALIZACJE LEGIA SAILING SCHOOLS
Legia Sailing Schools

Złote medale Mistrzostw Polski: 18

Medale Mistrzostw Świata: 2

Medale olimpijskie: 1

zobacz całą mapę
Legia Sailing Schools na Instagramie